Klasifikace světelné propustnosti zorníků

Při výběru sportovních brýlí je důležité zohlednit nejenom jejich design a pohodlí, ale i jejich světelné vlastnosti. Díky znalostem o světelné propustnosti, tmavosti skel a dalších faktorech budete schopni vybrat brýle, které budou dokonale splňovat vaše požadavky a zajistí vám maximální komfort za daných podmínek. V tomto článku se zaměříme na všechny podstatné informace týkající se světelné propustnosti sportovních brýlí, abyste si příště dokázali vybrat brýle přesně podle vašich představ. 

Světelná propustnost zorníku, nebo také míra zatmavení je jedním z klíčových faktorů, které je potřeba zvážit při výběru slunečních brýlí na sport. Tento faktor udává množství světla vyjádřené v procentech, které je schopno proniknout zorníkem. Čím vyšší je procento, tím více světla zorník propustí skrze a naopak.

Zorník brýlí tedy standardně funguje jako světelný filtr, který reguluje, kolik světla se dostává do vašich očí. Filtry se dělí do pěti kategorií podle toho, jak moc světla pohlcují. Tato klasifikace může být rozpoznána pouhým pohledem na brýle, protože se liší podle zabarvení skel. Tmavší skla mají tendenci tlumit více světla, což je užitečné při sportování za velmi slunečného počasí. Oceníte je například při jízdě na kole, turistice, řízení nebo třeba běhání. Naopak, světlejší skla mohou být lepší při horších světelných podmínkách. Brýle s tmavšími skly jsou vhodny rovněž pro turisty, běžce a případně cyklisty. Využití brýlí se pak přímo odvíjí od daných světelných podmínek a počasí.

Pro lepší orientaci uvádíme klasifikaci světelné propustnosti také v následující tabulce: 

KATEGORIE

Vytvořil Shoptet | Design Shoptetak.cz